Titulinis
Naujienlaiškis

Europos kultūros paveldo metų aktualijos ir renginiai

Europos kultūros paveldo metai pristatyti Vilniaus knygų mugėje

2018-ieji – Europos Parlamento ir Europos Komisijos paskelbti Europos kultūros paveldo metais  – tampa puikia proga dar kartą atsigręžti į mus supantį kultūros paveldą, atskleisto jo milžinišką potencialą ir per jį stiprinti Europos šalių bendrystės jausmą. Visoje Europoje jau įsibėgėja kultūros paveldui skirtos iniciatyvos ir renginiai. Lietuvoje Europos kultūros paveldo metų atidarymo renginys įvyko Vilniaus knygų mugėje organizuotoje diskusijoje „Europos kultūros paveldas: išsaugoti, aktualizuoti ir perduoti ateities kartoms“.

 

Forume-LRT studijoje vykusią diskusiją pradėjo kultūros viceministras Renaldas Augustinavičius, pristatydamas pagrindines Europos kultūros paveldo metų gaires bei paveldo integralumo principus. Diskusijoje taip pat dalyvavo politikas ir ambasadorius dr. Arūnas Gelūnas, Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Arnoldas Pranckevičius, darnios miestų plėtros praktikė-urbanistė dr. Elena Archipovaitė bei architektūros istorikas ir „Kaunas 2022“ vienas iš programos kuratorių dr. Vaidas Petrulis.

 

Diskusijoje akcentuota paveldo reikšmė ateities kartoms ir svarstyta, kaip paveldo objektai ir erdvės gyvens ateityje. Juk paveldas reikšmingas ne kaip sustingęs praeities reliktas, bet kaip išteklius idėjoms, socialiniams ir ekonominiams pokyčiams, kokybiškesnės ateities garantas. Kultūros ministerijos parengtame Europos kultūros paveldo metų įgyvendinimo Lietuvoje veiksmų plane ypatingas dėmesys skiriamas modernizacijos ženklams Lietuvoje, ypač modernizmo architektūrai. Dėl to taip pat nemažas dėmesys diskusijos metu buvo skirtas Kauno modernizmo architektūros svarbai ir „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ projektui.

 

Europos kultūros paveldo metų internetinė svetainė

Kultūros ministerijos internetiniame puslapyje talpinama informacija apie pagrindines Europos kultūros paveldo metų veiklas ir iniciatyvas. Plačiau susipažinkite adresu: http://lrkm.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/tarptautinis-bendradarbiavimas/2018-ieji-europos-kulturos-paveldo-metai

 

Visos Europos šalys turi specialias internetines svetaines, skirtas pagrindiniams Europos kultūros paveldo metų tikslams pristatyti. Svetainę lietuvių kalba galima rasti adresu: https://europa.eu/cultural-heritage/european-year-cultural-heritage_lt

 

Pagrindinės nacionaliniu mastu organizuojamos Europos kultūros paveldo metų veiklos

2018 m. rugsėjo 12-14 d. Kaune vyks tarptautinė mokslinė konferencija, skirta nacionaliniams modernizmams ir modernizmo įvairovei, Kauno modernizmo išskirtinei visuotinei vertei ir jo ateičiai (kuruoja Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija) aptarti.

 

2018 m. rugsėjo 11 d. Kaune vyks tarptautinis forumas, skirtas suburti modernizmo judėjimą reprezentuojančių Europos miestų tinklą bei aptarti modernizmo architektūros potencialą šiuolaikiniame miestų identiteto kūrime bei turizmo sektoriuje. Perspektyva – Modernizmo architektūros maršrutas Europoje, potencialus pretendentas tapti Europos Tarybos Kultūros keliu (forumas organizuojama kaip konferenciją lydintis renginys. Kuruoja Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos).

 

2018 m. kultūros paveldas ir jo Europos dimensija taps tradicinių kasmetinių renginių – Europos paveldo dienų, Muziejų nakties, Europos žydų kultūros dienų, Kultūros nakties Vilniuje, Lietuvos muziejų keliui.

 

Kaune vyko ES informacijos tinklo Lietuvoje koordinacinis susitikimas, kurio pagrindinė tema buvo Europos kultūros paveldo metų veiklos

Š. m. kovo 1 d.  Kaune buvo apžvelgtos 2018 m. Europos Sąjungos aktualijos, europinių institucijų numatoma veikla. Tai pat buvo svarstomi Europos kultūros paveldo metų veiklų ir koordinavimo kausimai. Renginyje dalyvavo ir Kultūros paveldo departamento (toliau - Departamentas) direktorė Diana Varnaitė ir Registro tvarkymo, viešųjų ryšių ir edukacijos skyriaus vedėjas Alfredas Jomantas.
 
 
2018 m. Europos parlamento paskelbti Europos kultūros paveldo metais, o metų minėjimo nacionaliniu koordinatoriumi LR Kultūros ministerija yra paskyrusi Alfredą Jomantą. Nacionalinio koordinatoriaus skaitytame pranešime „Europos kultūros paveldo metai Lietuvoje“ pristatytas veiksmų planas bei gairės miestų ir rajonų savivaldybėms, visuomeninėms organizacijoms susilaukė gyvų auditorijos reakcijų ir palaikymo. Departamento direktorė Diana Varnaitė su informacinio tinklo nariais bei savanoriais aptarė gegužės 9 d. numatytos minėti Europos dienos programos įgyvendinimą.
 

Paežerių dvare vyko pasitarimas dėl 2018 metų kultūros renginių organizavimo

Kovo 14 d. Paežerių dvare vyko pasitarimas dėl Europos kultūros paveldo metų ir Europos paveldo dienų ,,Atraskime Šimtmečio paveldą“ renginių organizavimo Marijampolės apskrityje. Susitikimą iniciavo Kultūros departamento Marijampolės skyrius, jo pradžioje susirinkusieji pakvieti apžiūrėti 2009-2013 m. restauruotus Paežerių dvaro rūmus, kurių  paskutinis savininkas  (nuo 1939 m.)  buvo Nepriklausomybės akto signataras Jonas  Vailokaitis.

 

Pasitarime dalyvavo Departamento atstovai, Marijampolės apskrities savivaldybių  paveldosaugininkai, švietimo ir kultūros organizacijų, bendruomenių, verslo atstovai,  kultūros paveldo objektų savininkai ir valdytojai.     

 

Po pasisakymų, projektų pristatymų, klausimų  ir problemų aptarimo susirinkusieji buvo pakviesti aktyviai įsijungti į Europos kultūros paveldo metų renginius, atkreipiant dėmesį į vietos kultūros paveldą, organizuojant kultūros paveldo pažinimo ekskursijas, viešųjų paskaitų ciklus, kitas kultūros viešinimo ir pažinimo veiklas. Taip pat visi buvo paraginti suskubti iki kovo pabaigos susiplanuoti renginius ir teikti paraiškas jų finansavimui.

 

Paveldosaugininkai ruošiasi šių metų kultūros paveldo renginių organizavimui Lietuvoje

Š. m. kovo 20 d. seminaro tikslas buvo atrasti naujas perspektyvas, kad savivaldybių paveldo specialistai galėtų atskleisti kultūros paveldo potencialą organizuojant Europos kultūros paveldo metų renginius. 2018 m. paskelbimas Europos kultūros paveldo metais tampa puikia proga atskleisti kultūros paveldo objektų Lietuvoje europines sąsajas, paskatinti turizmą, įtraukti jaunimą bei mokyklas į paveldo pažinimo veiklas. Tačiau tam reikia tikslingų ir koordinuotų projektų – jų kūrimui ir buvo skirtas seminaras.

 

Seminaro metu dalyviai diskutavo, dalinosi patirtimi, planais ir galimų projektų idėjomis.

 

Kovo 23 d. Bažnytinio paveldo muziejuje Vilniuje vyko Europos kultūros paveldo metams skirta konferencija

Konferencijoje „2018-ieji – Europos kultūros paveldo metai. Mūsų paveldas – praeities ir ateities gijų pynė" dalyvavo ir pranešimus skaitė Lietuvos savivaldybių vadovai, Kultūros paveldo departamento vadovai bei Kultūros ministerijos atstovai, LR Seimo ir Europos Parlamento nariai.

 

Konferenciją organizavo Lietuvos Šv. Jokūbo kelio savivaldybių asociacija kartu su Europos Parlamento nare dr. Laima Andrikiene. L. Andrikienė yra Europos Parlamento parlamentarų grupės „Europos turizmo, kultūros paveldo, Šv. Jokūbo ir kitų Europos kultūros kelių vystymas" narė.

 

Konferencijos dalyviai priėmė rezoliuciją „2018-ieji – Europos kultūros paveldo metai. Mūsų paveldas – praeities ir ateities gijų pynė”. Ja raginama miestų ir rajonų savivaldybes aktyviai organizuoti Europos kultūros paveldo metams skirtus renginius, prašoma Švietimo ir mokslo ministerijos naujai pažvelgti į kultūros paveldo pažinimą ir jo dėstymą mokyklose, Kultūros ministerijos – stiprinti kultūros paveldo apsaugos sistemą bei ją modernizuoti.

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas