Titulinis
Projektų vykdymas
2015
2015 - 10 - 26

Aštuonkampės Griškabūdžio bažnyčios prabanga skirta maldoms

Griskabudis_img.lrytas.lt-99b24d3241ed58113588f90f598cc5e6.jpg
Aštuonkampė Griškabūdžio (Šakių raj.) bažnyčia pasitinka mirgančių rombų raižiniais dekoruotomis masyviomis durimis, virš kurių skelbiama: „Namai mano – namai maldos". Apsisprendusiems žengti vidun vis dėlto paliekamos kur kas mažesnės durelės.
 
Šią vietą savo rezidencijai XVIII a. pasirinko karmelitų ordino broliai. Gyvenę asketiškai, jie vertino tylą ir susikaupimą. Griškabūdžio apylinkės labai tiko atsiskirti nuo pasaulio triukšmo. Savo gamtovaizdžiu ir derlingomis žemėmis Šakių rajonas iki šiol laikomas vienu ekologiškai švariausių Lietuvoje. Išsimokslinę, vertinę dvasingumą ordino vienuoliai aktyviai dirbo mokslo ir švietimo srityse, - rašo "Lrytas.lt".
 

Pirmoji bažnytėlė dar 1743 metais pastatyta Vilniaus vaivados ir LDK etmono Mykolo Višnioveckio ir jo žmonos Teklės Vyšnioveckienės lėšomis. Vėliau parapija buvo perleista Naumiesčio karmelitams. Čia jie pasistatė nedidelį vienuolyną, kuris vėliau Prūsų valdžios buvo uždarytas ir suniokotas gaisro. Tikėdamiesi atkurti savo veiklą, broliai liko gyventi šiose apylinkėse.

 

XVIII a. parapijai augant, pirmoji medinukė tapo per ankšta, todėl reikėjo naujo projekto. Jį atlikti karmelitai pavedė savo broliui Juozapui Vališauskui, kuris architektūros mokslus ėjo net Paryžiuje. Kartu su Kunigu Jeronimu Šateika naujos bažnyčios statybai iš Jurbarko seniūno Igno Potockio gavus miško medžiagos, buvo nuspręsta statyti medinukę. Šį kartą sakralinis statinys išsiskyrė savo klasicistiniu sumanymu – aštuonkampės formos planu. Ji tituluota Kristaus atsimainymo vardu.

 

Skaitykite visą straipsnį.

 

Straipsnių ciklą, skirtą mediniam sakraliniam paveldui, iš dalies finansavo Kultūros paveldo departamentas pagal Nekilnojamojo kultūros paveldo pažinimo sklaidos, atgaivinimo ir leidybos programą.

 

Lietuvos ryto nuotr.

Paskutinį kartą redaguota2015 - 11 - 03

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas