Titulinis
Projektų vykdymas
2015
2015 - 10 - 25

Viršutinė Nemuno terasa išgelbėjo Rumšiškių bažnyčios likimą

Rumsiskes_img.lrytas.lt-8ee8e949490afd6ef2e223610e580cb5.jpg
Rumšiškių apylinkės ankstyvąsias bažnyčias visuomet globojo iškilūs žmonės. Sakoma, kad pirmąją statyti paakino net pats Jogaila. Faktas, kad Rumšiškių bažnyčia stovėjo jau XVI amžiuje, o jai dėmesį rodė tokie monarchai kaip Radvilos, Vazos, nes Rumšiškės tuo metu priklausė karaliaus dvarui.
 
Bažnyčia pastatyta pagal Lietuvoje prigijusius liaudiškosios architektūros kanonus. Tai yra trinavio tūrio pastatas, kurio presbiterija užsibaigia trisiene apside. Jos stačiakampis planas pasižymi tradiciškumu, o kuklią išorę puošia šešiakampis barokinio silueto bokštelis. Žengiančius vidun pro paradines duris pasitinka liaudies meistro Šniukštos „Apvaizdos akies“ aplikacija.
 

Pagrindiniai dekoro vaizdiniai – iš gamtos ateinančių linijų kartojimas. Šioje bažnytėlėje to randame kolonų, palubės, vargonų, sakyklos puošyboje. Lubose kiaurapjūve išdrožinėtos gėlės. Visos detalės atskleidžia labai saikingą ir paprastą grožio pajautą.

 

Pastačius Kauno hidroelektrinę, senoji Rumšiškių gyvenvietė paniro po marių vandenių, todėl žmonės iš senųjų žemių buvo perkelti į kiek aukštesnes vietoves. Iš senųjų pastatų liko tik XIX a. Šv.Arkangelo Mykolo bažnyčia. Išmontuoti sienų rąstai, stogas, lubos, sijos sunkvežimiais keliavo ant kalnelio į naujai parinktą vietą.

 

Bažnytėlė nuolat puoselėjo tradicijas, stengėsi kultūrinti vietos gyventojus, steigė draugijas, mokyklas, blaivybės broliją, platino uždraustą spaudą, laikė mišias lietuviškai. Čia dirbę kunigai už veiklą buvo nukentėję.

 

Skaitykite visą straipsnį.

 

Straipsnių ciklą, skirtą mediniam sakraliniam paveldui, iš dalies finansavo Kultūros paveldo departamentas pagal Nekilnojamojo kultūros paveldo pažinimo sklaidos, atgaivinimo ir leidybos programą.

 

Lietuvos ryto nuotr.

Paskutinį kartą redaguota2015 - 11 - 03

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas