Titulinis
Naujienos
2019 - 07 - 19

Šiltas atsisveikinimas su Kultūros paveldo departamento Telšių skyriaus vedėju

DSC04279 (2)-30342328c7b0fde7d4171c9eb18148e3.JPG
Liepos 17 d., trečiadienį, Kultūros paveldo departamento direktorius bei specialistai lankėsi Žemaitijoje: kur apžiūrėjo XV a. pabaigoje statytos Raudonės pilies (Jurbarko raj.) parką, apsilankė buvusioje Šilinės smuklėje, kur šiuo metu įsikūrusi Panemunių regioninio parko direkcija (Šilinės k., Jurbarko raj.). Su Tauragės rajono meru ir Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktoriumi Kultūros paveldo departamento Tauragės skyriaus darbuotojai pasidalijo naujienomis ir gerąja patirtimi bei aptarė Tauragės skyriaus teritorijai priklausančius probleminius objektus. Ypač gerą įspūdį paliko Tauragės pilyje įsikūrusio muziejaus lankymas ir pažintis su jo direktoriumi.
 
Telšių skyriuje kolegos atsisveikino su karjerą Kultūros paveldo departamente baigusiu, ilgamečiu Telšių skyriaus vedėju Antanu Eiču. Daugiau nei dvidešimt penkerius metus paveldosaugos sistemoje dirbęs A. Eičas, sutiko pasidalinti savo atsiminimais ir įžvalgomis apie metus, praleistus darbuojantis Kultūros paveldo departamente.
 
Paklaustas su kokiais didžiausiais iššūkiais teko susidurti per ilgus darbo metus ir kas buvo sunkiausia bei kas atnešė daugiausia džiaugsmo, A. Eičas pasakojo, jog vienas sunkiausių atvejų buvo Plungės dvaro sodybos gynimas nuo šalia norėtos statyti viaduko estakados – ji būtų trukdžiusi apžvelgti kultūros paveldo objektą. Visgi, minėtoji problema buvo išspręsta sėkmingai ir šiuo metu viaduko estakados vietoje yra statomas tunelis. Vienas iš malonių Antano Eičo prisiminimų taip pat susijęs su Plungės dvaro sodybą – per trumpą laiką jam pavyko sustabdyti dvaro sodybos parko sudalinimą ir žemės sklypų privatizaciją. Išsaugotas kultūros paveldo objektas dabar prieinamas plačiajai visuomenei.
 
Buvęs KPD Telšių skyriaus vedėjas pasakojo, kaip jo akimis keitėsi skyriaus prižiūrima teritorija ir kokiems kultūros paveldo objektams suteiktas naujas gyvenimas: „Buvo prikelti Rietavo dvaro sodybos pastatai, restauruota bažnyčia. Sutvarkyta Tverų bažnyčia bei centrinė miestelio dalis.  Tvarkomas Telšių senamiestis, naujam gyvenimui prikelti buvę spirito fabriko statiniai. Restauruojama Telšių katedra, buvęs vienuolynas, vyskupų rūmai, Plungė dvaro sodybos rūmai, pagrindiniai vartai su sargo nameliu,  laikrodinė, Renavo dvaro sodybos pagrindiniai pastatai. Restauruoti Pavirvytės ir Pavirvyčio mediniai ponų namai. Iš pelenų prikelti Biržuvėnų dvaro sodybos pastatai, ponų namas, oficina, vežiminė, arklidė. Galima tęsti ir tęsti.“
 
Antanas Eičas pasakojo: „Didžioji dalis tvarkybos darbų finansuota struktūrinių fondų. Kartu su VšĮ Kultūros paveldo akademija, 10 metų, vykdėme projektą „Lietuvos medinio kultūros paveldo aktualizavimas ir išsaugojimas“, bendradarbiaujant su Norvegijos kultūros paveldo specialistais ir pritaikant Norvegijos patirtį Lietuvos medinių kultūros paveldo objektų apsaugoje. Pagal šiuos projektus restauruotos Sorų, Alsėdžių, Bukantės, Kulių koplyčios, stogastulpiai, koplytstulpiai. Restauruotas Gegrėnų bažnyčios kryžius.
 
Tačiau, pasak Eičo, žmonių supratimas apie patį kultūros paveldą ir paveldosaugą pasikeitęs nežymiai. Sudėtinga situacija saugant koplytėles, koplytstulpius, stogastulpius. Mediniai langai keičiami į plastikinius, o kur naujos technologijos. Sodybas nusiperka , kaip vadinu, „miesto žmonės“ , kurie šių objektų nenori prižiūrėti.“ 
 
Į klausimą, ką pats keistų paveldosaugos sistemoje, A. Eičas atsakė, jog keistina galėtų būti kompensavimo tvarka. Kompensavimo lėšas rajonų savivaldybės turėtų nusimatyti savo biudžete, pavyzdžiui, 2 % iš gyventojų pajamų mokesčio.
 
Atsisveikinti su į pensiją išeinančiu ilgamečiu kolega ir vadovu susirinko ne tik kolegos iš Departamento, bet ir muziejų ir Telšių, Plungės savivaldybių darbuotojai, bičiuliai. Susirinkusieji dėkojo A. Eičui už sklandų bendradarbiavimą, kompetenciją, pamokas, pastabas ir linkėjo, išėjus ilgamečių atostogų, nepamiršti ir per daug nenutolti nuo kultūros paveldo.           
 
Paskutinį kartą redaguota2019 - 07 - 19

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas